Cytologia

Przybliżmy sobie ten często tajemniczy dla pacjentek termin, co oznacza, jak możemy przygotować się do badania, na czym polega oraz czego możemy się dowiedzieć otrzymując swój wynik.


#cytologia #badanie #ginekologia #zdrowie #rakszyjkimacicy #profilaktyka


 


 

Cytologia, to nic innego jak wymaz z szyjki macicy i można go zaliczyć do podstawowych badań profilaktycznych wykonywanych w gabinecie ginekologicznym. Regularne badanie może zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy, ponieważ wykrywa go jeszcze w stadium, w którym możemy go jeszcze wyleczyć.

Według najnowszych wytycznych ginekologicznych pierwszą cytologię powinnyśmy wykonać w wieku 20-25 lat lub najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia. Powtarzać badanie powinnyśmy w odstępach nie dłuższych niż co 3 lata ale preferowalnie 1 raz na rok.


 

Jak przygotować się do badania cytologicznego?


Oto najważniejsze informacje:

  • nie wykonujemy badania podczas miesiączki,

  • należy wstrzymać się z badaniem jeśli na kilka dni poprzedzających pobranie cytologii było stosowane leczenie dopochwowe,

  • z badaniem wstrzymujemy się również w przypadku trwającej infekcji, czekamy aż stan zapalny minie,

  • przed planowaną cytologią nie powinnyśmy współżyć.


 

Jak wygląda pobranie cytologii?


Badanie wykonuje się na fotelu ginekologicznym. Następnie ginekolog uwidacznia miejsce, z którego będzie pobierany wymaz dzięki założeniu wziernika. Cytologia jest pobierana za pomocą specjalnej szczoteczki z tarczy i kanału szyjki macicy jednym zdecydowanym ruchem. Wydzielina zawierająca komórki błony śluzowej jest natychmiast zabezpieczana, tak aby cytolog wykonujący badanie próbki mógł ocenić dobrej jakości materiał.


 

W niedługim czasie po wizycie w gabinecie, Twój ginekolog skontaktuje się z Tobą informując o wyniku badania. W Klinice Kiełbasińscy zawsze możesz liczyć na fachową konsultację, zalecenia i odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Zachęcam do umówienia się na wizytę i skontrolowania cytologii. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryte zmiany, tym łatwiejsze i mniej inwazyjne jest ich wyleczenie!130 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie