top of page

Cytologia

Przybliżmy sobie ten często tajemniczy dla pacjentek termin, co oznacza, jak możemy przygotować się do badania, na czym polega oraz czego możemy się dowiedzieć otrzymując swój wynik. 


 

Cytologia, to nic innego jak wymaz z szyjki macicy i można go zaliczyć do podstawowych badań profilaktycznych wykonywanych w gabinecie ginekologicznym. Regularne badanie może zapobiec rozwojowi raka szyjki macicy, ponieważ wykrywa go jeszcze w stadium, w którym możemy go jeszcze wyleczyć.

Według najnowszych wytycznych ginekologicznych pierwszą cytologię powinnyśmy wykonać w wieku 20-25 lat lub najpóźniej 3 lata po rozpoczęciu współżycia. Powtarzać badanie powinnyśmy w odstępach nie dłuższych niż co 3 lata ale preferowalnie 1 raz na rok.


 

Jak przygotować się do badania cytologicznego?


Oto najważniejsze informacje:

  • nie wykonujemy badania podczas miesiączki,

  • należy wstrzymać się z badaniem jeśli na kilka dni poprzedzających pobranie cytologii było stosowane leczenie dopochwowe,

  • z badaniem wstrzymujemy się również w przypadku trwającej infekcji, czekamy aż stan zapalny minie,

  • przed planowaną cytologią nie powinnyśmy współżyć.


 

Jak wygląda pobranie cytologii?


Badanie wykonuje się na fotelu ginekologicznym. Następnie ginekolog uwidacznia miejsce, z którego będzie pobierany wymaz dzięki założeniu wziernika. Cytologia jest pobierana za pomocą specjalnej szczoteczki z tarczy i kanału szyjki macicy jednym zdecydowanym ruchem. Wydzielina zawierająca komórki błony śluzowej jest natychmiast zabezpieczana, tak aby cytolog wykonujący badanie próbki mógł ocenić dobrej jakości materiał.


 

W niedługim czasie po wizycie w gabinecie, Twój ginekolog skontaktuje się z Tobą informując o wyniku badania. W Klinice Kiełbasińscy zawsze możesz liczyć na fachową konsultację, zalecenia i odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Zachęcam do umówienia się na wizytę i skontrolowania cytologii. Pamiętajmy, że im wcześniej wykryte zmiany, tym łatwiejsze i mniej inwazyjne jest ich wyleczenie!232 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page