top of page

Antykoncepcja szyta na miarę cz 1

Zaktualizowano: 19 cze 2022


Antykoncepcja to inaczej kontrola płodności, która jest ogólną nazwą dla zbioru metod planowania założenia rodziny. Istnieje wiele jej form, a w dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć część z nich. Mam nadzieję, że zachęcę tym wszystkie Pacjentki szukające odpowiedzi na swoje pytania do odwiedzenia lekarza ginekologa i świadomego podejmowania decyzji.

 


 

Metody - krótki wstęp i przedstawienie


Metody


W kilku podpunktach chciałabym wymienić znane metody antykoncepcji i wstępnie nakreślić podstawowe założenia oraz działanie wybranych metod.


  • antykoncepcja hormonalna

  • metody barierowe

  • wkładki domaciczne

  • metody naturalne

  • antykoncepcja awaryjna


Antykoncepcja hormonalna, to środki, które mają na celu powstrzymanie owulacji oraz zapłodnienia. Są one przeznaczone jedynie dla kobiet. Do rodzajów antykoncepcji hormonalnej zaliczamy: tabletki antykoncepcyjne, które występują w dwóch formach, złożonej doustnej pigułki antykoncepcyjnej oraz minipigułki, czyli pigułki jednoskładnikowej. Działają głównie poprzez zatrzymywanie owulacji oraz przez zmiany w śluzie utrudniające ruch plemników.


Do innych form antykoncepcji hormonalnej możemy zaliczyć także implanty podskórne, zastrzyki, plastry antykoncepcyjne - które działają dzięki przenikającym transdermalnie syntetycznym hormonom do ciała kobiety, krążki dopochwowe, zwane również pierścieniami antykoncepcyjnymi. Więcej na temat tych metod opowiem w następnym artykule.


Naturalnie, każda z tych metod ma swoje wady oraz zalety. Wszystkie najważniejsze informacje oraz ewentualne przeciwskazania może nam przedstawić lekarz, który odpowiednio i starannie dobiera najlepszą metodę antykoncepcji do zdrowia, predyspozycji oraz nawyków i stylu życia indywidualnie dostosowaną do Pacjentki.


Metody barierowe i ich działanie polega na fizycznym zapobiegnięciu dostania się spermy do macicy. W tym celu zastosować można prezerwatywę męską i kobiecą, diafragmę, kapturek naszyjkowy, czy gąbkę dopochwową nasączoną środkiem plemnikobójczym.


Wkładki domaciczne, to niewielkie instrumenty umieszczane w macicy, zazwyczaj w kształcie litery T, zawierające takie składniki jak miedź czy lewonorgestrel. Należą do formy antykoncepcji długodziałającej.


Do metod naturalnych zaliczyć możemy określanie dni płodnych, stosunek przerywany czy abstynencję.


Metoda antykoncepcji awaryjnej zakłada przyjęcie leku po stosunku w nadzieji, na uniknięcie ciąży.


 
Serię dotyczącą antykoncepcji chciałabym podzielić na 3 artykuły. Dzisiaj dowiedzieliśmy się kilku informacji, co do tego jaki wachlarz metod mamy do swej dyspozycji w trakcie kontroli płodności. W drugiej części artykułu, który pojawi się na blogu w najbliższej przyszłości, opiszę dokładniej wybrane metody antykoncepcji oraz poruszę temat skuteczności wszystkich opisanych wyżej metod. Kolejny artykuł poświęcony będzie wszelkim zaletom i wadom jakie niesie ze sobą stosowanie poszczególnych rodzajów antykoncepcji.
 

Mam ogromną nadzieję, że tym artykułem część informacji zostało utrwalonych, część wyjaśnionych, a część może zainteresuje do dalszego zgłębiania wiedzy. Oczywiście najlepszym miejscem oraz osobą do dalszej rozmowy i otrzymania najlepszych, najnowszych i zgodnych z najwyższymi standardami medycznymi informacji jest gabinet lekarski Waszego ginekologa i położnika.


Zachęcam do konsultacji i porady w naszej nowo otwierającej się Klinice Kiełbasińskich, gdzie każda Pacjentka będzie mogła otrzymać odpowiedź na zadane pytanie oraz uzyskać fachową pomoc w doborze antykoncepcji dostosowanej do swoich potrzeb oraz oczekiwań. Zapraszam do kontaktu z naszą rejestracją.


 


 


304 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Cytologia

Commentaires


bottom of page