top of page

Toksyna botulinowa. Dla kogo i po co?

Zaktualizowano: 30 cze 2023


Toksyna botulinowa to substancja wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum. Ma ona działanie osłabiające lub porażające mięśnie. Lekarze zajmujący się medycyną estetyczną i konwencjonalną wykorzystują jej działanie do kontrolowanego porażenia wybranego mięśnia lub jego części.

 


 

Zabiegi z użyciem toksyny botulinowej to jedne z najbezpieczniejszych i najczęściej wykonywanych zabiegów w medycynie estetycznej.

Najczęściej kojarzy nam się z profilaktyką lub z wygładzaniem zmarszczek już istniejących. I jest to bardzo dobre skojarzenie! Jednak nie jest to jedyne jego zastosowanie w medycynie o czym zaraz więcej.

Błędem jest jednak przekonanie, że może on posłużyć za "wypełnienie" na przykład ust lub do zabiegów wolumetrycznych - do wykonania takich zabiegów stosowane są preparaty na bazie usieciowanego kwasu hialuronowego, o którym napiszę więcej już niedługo w następnym artykule.


 

Zastosowanie


Przedstawię tutaj przykładowe zastosowanie botuliny w medycynie estetycznej:

 1. Usuwanie zmarszczek mimicznych twarzy, takich jak kurze łapki - pojawiające się w kącikach oczu, lwia zmarszczka (pionowa zmarszczka między brwiami), zmarszczki poprzeczne czoła, czy drobne, pojawiające się na brodzie.

 2. Podniesienie linii brwi, podniesienie kącików ust czy opadających powiek.

 3. Leczenie bruksizmu, czyli zgrzytania zębami, które wynikać może z niewyleczonych wad zgryzu, lub wynikające ze stresu, które objawia się często w nocy, podczas snu.

 4. Leczenie nadpotliwości w okolicach pach, rąk czy stóp.

 5. Zapobieganie tworzeniu się zmarszczek twarzy.


 

Przeciwskazania


Do ważnych przeciwskazań należą między innymi:

 • ciąża

 • karmienie piersią

 • aktywny stan zapalny skóry

 • zażywanie niektórych antybiotyków

 • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu

 • leki zaburzające przewodnictwo nerwowo - mięśniowe

 • znaczne naruszenie ciągłości skóry w miejscu iniekcji

Oczywiście ostateczną kwalifikację przeprowadza w naszej Klinice lekarz, który będzie przeprowadzał zabieg. Dla naszych pacjentów oferujemy możliwość darmowej konsultacji przed zabiegiem, tak by rozwiać wszystkie wątpliwości, odpowiedzieć na pytania oraz dobrać odpowiednią terapię do problemu z jakim zgłasza się do nas Pacjent. Serdecznie zapraszamy do Kliniki Kiełbasińscy! :)


 


81 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Dermapen

1 則留言


samuelgebsons
2月15日

Zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej otwiera nowe możliwości w poprawie wyglądu skóry i redukcji widoczności zmarszczek. Dzięki jej działaniu, możliwe jest niwelowanie linii mimicznych oraz uzyskanie gładkiej i młodzieńczej cery. Jednak warto pamiętać, że każdy zabieg powinien być przeprowadzany przez doświadczonych specjalistów, aby zapewnić bezpieczeństwo i skuteczność. Kupuj wysokiej jakości materiały eksploatacyjne do swojego salonu kosmetycznego na chila.pl.


按讚
bottom of page